MÜE ÖĞRENCİLERİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE YÖNTEMLERİ ANLATILDI

Gönderen:

Mersin Üniversitesi’nin (MEÜ) Erdemli ilçesindeki yüksekokullarında öğrenim gören üniversite öğrencilerine madde bağımlılığı ile mücadele yöntemleri anlatıldı.


MEÜ Erdemli Meslek Yüksekokulu ve Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nda ‘Bağımlılıkla Mücadele Yol ve Yöntemleri’ konulu bir panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak, Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Burhan Söker, Psikolog Hüseyin Açık ile Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Madde Kullanımı İle Mücadele Büro Amirliği’nde görevli polis memuru Kürşad Buğra Bilgin katıldı.
Panelde sigaranın zararlarını anlatan Uzman Dr. Söker, sigara içen anne babaların pasif içici konumundaki çocuklarında astım, bronşit gibi hastalıklara yakalanma risklerinin yüksek olduğunu, sigara içenlerde de akciğer kanserine yakalanma riskinin en az 2-3 kat daha arttığını söyledi.
Bağımlılığı önleme yollarının temel ilkelerinden bahseden Psikolog Açık da gençleri uyuşturucudan uzak tutmak için maddeyi kullanma nedenlerine alternatif yollar üretmeleri konusunda uyardı.
Madde Kullanımı İle Mücadele Büro Amirliği görevlisi polis memuru Bilgin ise öğrencilere madde kullanımının zararları ile ilgili bilgiler verdi. Gencin içinde bulunduğu aile, okul ve yakın çevresinin bağımlı olan genci ne kadar erken fark eder, ona yardımcı olmaya çalışırsa gencin bağımlılıktan kurtulma şansının da o kadar arttığına dikkat çeken Bilgin, bağımlılık yapıcı maddelerin insan vücudunda oluşturdukları etkilerin ‘sahte ve kısa süreli olduğunu’, ancak insan ruh ve bedeninde açtığı yaraların kapatılabilmesinin çok zor olduğunun asla unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. Bilgin, “Bağımlılık yapıcı maddeler vücuda girdiğinde beyin ve bağlantılı organlarını merkezi sinir sistemi doğrudan ve dolaylı etkileyerek, geçici bir sahte iyi oluş hali yaratırlar. Madde bağımlılığı içerisine girmiş insanlar bu bataktan çıkmak için bir fırsat yaratmakta çoğu zaman zorlanırlar. Bunun en büyük nedeni ise genellikle nereye ve nasıl başvurabileceklerini bilmemeleridir. Herhangi bir sağlık kuruluşuna tedavi amaçlı başvurmaya ya da yetkililerden yardım istemeye kanunla ters düşüp cezalandırılma adına çekinmektedirler. Oysaki Türk Ceza Kanunu’nda bu konuyla ilgili olarak Etkin Pişmanlık başlığı altında gerekli düzenlemeler mevcuttur” dedi.
Panelde Etkin Pişmanlık ile ilgili bilgiler veren Bilgin, “Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarına iştirak etmiş olan kişi, resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce diğer suç ortaklarını ve uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin saklandığı veya imal edildiği yerleri merciine haber verirse, verilen bilginin suç ortaklarının yakalanmasını veya uyuşturucu veya uyarıcı maddenin ele geçirilmesini sağlaması halinde hakkında cezaya hükmolunmaz. Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi, resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce bu maddeyi kimden, nerede ve ne zaman temin ettiğini merciine haber vererek suçluların yakalanmalarını veya uyuşturucu veya uyarıcı maddenin ele geçirilmesini kolaylaştırırsa hakkında cezaya hükmolunmaz. Bu suçlar haber alındıktan sonra gönüllü olarak suçun meydana çıkmasına ve fail veya diğer suç ortaklarının yakalanmasına hizmet ve yardım eden kişi hakkında verilecek ceza, yardımın niteliğine göre dörtte birden yarısına kadar indirilir. Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, hakkında kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmaktan dolayı soruşturma başlatılmadan önce resmi makamlara başvurarak tedavi ettirilmesini isterse cezaya hükmolunmaz” diye konuştu.
http://www.haber3.com/mue-ogrencilerine-bagimlilikla-mucadele-yontemleri-anlatildi-2671579h.htm#ixzz329ObidjY

0