CESEDİNİ SÜRÜKLEYEREK SINIRDAN GEÇİRDİ…

Gönderen:

Suriye sınırında yine duyanların içini acıtan trajik bir olay yaşandı. Suriye’de radikal İslamcı terör örgütlerinin baskısından kaçarak babası ve iki çocuğu ile Türkiye’ye geçmeye çalışan genç kadın, gece karanlığında sınır devriyesinin ateşi ile vuruldu. Anneleri ölen iki çocuk, dehşeti yaşadı. Acılı baba, kızının cesedini Türkiye sınırına sürükleyerek geçirdi.

Suriye’deki iç savaş her gün yüzlerce insanın ölümü ile devam ediyor. Ölümden kaçmak için ülkeden kaçan ailelerin yaşamları ise sınır boylarında son buluyor. Son olay ise Şırnak’ın Cizreilçesi ile Suriye’nin kuzeyindeki Rojava sınırında cumartesi günün akşamında yaşandı. İki çocuğu ve babası ile Türkiye’ye girmeye çalışan 28 yaşındaki Suat Derviş adlı kadın, askerin açtığı ateş sonucu sınırın orta yerinde karnından vurularak yaşamını yitirdi. İki çocuğunun gözleri önünde vurulan Derviş, Cizre’deki eşine ulaşmaya çalışıyordu.

Suriye sınırında yaşanan son olay parçalanan ailelerin dramlarını yeniden gözler önüne serdi. Cizre’ye geçmeye çalışan bir aileye sınırda devriye gezen askerler tarafından ateş açıldı. Kuştepe köyü Şabaniye mezrası yakınlarında saat 21.00 sıralarında yaşanan olayda 28 yaşındaki Suat Derviş, 6 ve 7 yaşlarındaki iki oğlunun gözleri önünde karnından vurularak yaşamını yitirdi.

Ölen Derviş’in cenazesi Cizre Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Acılı baba Methi Derviş, IrakŞam İslam Devleti örgütünün saldırıları sonrası damadının bir süre önce Türkiye’ye kaçtığını, Kızı Suad Derviş ve iki torununu babalarının yanına getirmek üzere Rojava’nın Derik ilçesinden Türkiye tarafına geçmek üzere akşam saatlerinde yola çıktıklarını söyledi.

Cenaze ortada kaldı

Türkiye sınırına 100 metre mesafe kala sınırda bulunan Uğurköy Karakolu’na bağlı askerler tarafından fark edildiklerini belirten Methi Derviş, “Askerlere el sallayıp bağırdık. Türkiye tarafına geçmek istediğimizi anlatmaya çalıştık. Ancak akrep tipli araçtan ateş açıldı. Açılan ateş sonucu kızım Suad karnından vuruldu. Cenaze saat 23.00’e kadar yerde kalmasına rağmen askerler Türkiye tarafına geçmemize izin vermedi. Uyarıya rağmen kızımın cenazesini yerde sürükleye sürükleye sınırın Türkiye tarafına, zırhlı aracın yanına kadar getirdim” dedi.

Anneleri gözlerinin önünde ölen iki erkek çocuk olayın şokunu yaşarken, olayı haber alan Cizre Belediyesi Eş Başkanları Leyla İmret, Kadir Kunur ve BDP’liler, hastaneye gelerek olay hakkında baba Methi’den bilgi aldı.

HDP Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, şu açıklamayı yaptı:

“El Kaide ve El Nusra çetecilerinin sınırı serbestçe geçmelerine, sınırın adeta bir elek haline getirilerek lojistik destek bölgesi olarak kullanılmasına göz yumanlar, savaştan kaçan bir kadını iki çocuğunun gözü önünde vurarak öldürdü.

Şırnak Cizre’de, Rojava’nın Derik kentinden Türkiye tarafına geçmeye çalışan Rojavalı bir ailenin üzerine ateş açıldı. Kendilerini fark eden askerlere el sallayıp, bağırarak Türkiye’ye geçmek istediklerini belirtmelerine rağmen, zırhlı bir araçtan taranan 28 yaşındaki Saada Darwich, 6-7 yaşındaki çocuklarının ve babasının gözleri önünde öldürüldü.

Aynı saatlerde, 15 gün önce dedesini görmeye giden ve Rojava’nın Dirbesiye kentindenKızıltepe-Şenyurt’a geçmeye çalışan 14 yaşındaki Ali Özdemir de yine askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralandı. Şakağından vurulan genç, her iki gözünü kaybetti.

Milliyet’ten Namık Duran’ın haberine göre son iki olay ilk değil. Daha önce de farklı tarihlerde siviller, askerlerin açtığı ateş sonucu sınırda vuruldu.

Türkiye, Rojava Kürdistanı’nda yaşayanların iradesini tanımamak için direniyor. Rojava’da kendini demokratik bir biçimde yönetmek için kantonlarını oluşturan; savaşa ve baskılara, sınır kapamalara ve açılan hendeklere, kurulan diplomatik ve politik tuzaklara rağmen gündelik yaşamını sürdürmeye çalışan Kürt halkına el uzatmak yerine, saldırgan politikalar sürdürülüyor.

Rojava’da yaşanan toplumsal dönüşümden, orada yaşayan halkların özgür ve demokratik bir gelecek inşa etme çabalarından rahatsız olan siyasi iktidar, bölgede demokrasinin gelişmesini istemiyor.
Rojava’dan Türkiye’ye uzatılan dostluk elini biz tutuyoruz. Rojava’nın Suriye ve Ortadoğudemokrasisi açısından önemli bir örnek oluşturduğunu biliyoruz.

Cesedini sürükleyerek sınırdan geçirdi...

Sınır komşumuz olan Rojava’da yaşayan Kürt halkı başta olmak üzere farklı halklar, Türkiye halklarının düşmanı değil, dostudur. Rojava Kürtleri, Türkiye’de yaşayan Kürt halkının akrabası, hısmı, kardeşidir. Duvarla, tel örgüyle, mayınlarla, sınırı geçmek isteyenleri vurmakla, sınırın iki yanında yaşayan Kürt halkı arasındaki ilişkiyi, fiziki ve fikri bağı, duygu birliğini engelleyeceğini düşünenler yanılıyor.

Kadın, çocuk demeden sivil insanlara sınırda ateş açanlarla ilgili olarak derhal idari ve cezai soruşturma başlatılmalı, sorumlular yargılanmalıdır.”

Milliyet
http://www.haber3.com/cesedini-surukleyerek-sinirdan-gecirdi-2676612h.htm#ixzz32cd8sH00

0